Emlakçı Komisyonu Hesaplama


Günümüzde dünyanın dört bir yanında emlak sektöründe önemli bir yere sahip olan emlakçılarla beraber çalışmanız durumunda, alım – satım ve kiralama gibi işlemler için emlakçılar verdikleri hizmetin karşılığı olarak yasalar çerçevesinde belirlenen bir oranda emlakçı komisyonu talep ederler. Söz konusu olan emlakçı komisyonu alım – satım işlemlerinde farklı, kiralama işlemlerinde farklı oranlarda uygulanmaktadır.

Ülkemizde ve dünya genelindeki emlak piyasasında önemli bir yere sahip olan ve aracılık görevini üstlenen emlakçılar ile hayatınız boyunca mutlaka çalışmak durumunda kalacaksınız. Bahsetmiş olduğumuz emlakçılar taşınmaz mülkiyet alım – satım ve kiralama işlemleri gibi tam anlamıyla emlakçıları alakadar eden bir kısım işler için emlakçı komisyonu talep edilmektedir. Söz konusu olan emlakçılar bina, arazi, işyeri ve konut gibi bir kısım taşınmaz mülklerin alım – satım ve kiralama gibi işlemleri ile alakadar olan kimselerdir.

Emlakçı Komisyonu Hesaplama

Bahsetmiş olduğumuz emlakçılar, alım – satım ve kiralama gibi birçok işlemlerde mal sahibi ile müşteri arasında aracılık yapan, emlak sektörü ile ilgili danışmanlık hizmeti sunan ve bunlara benzer alanlarla ilgili tapu devir işlemlerini, belediye, noter ve vergi dairesinde yapılması gereken bir takım işlemleri yapan kimselerdir.

Söz konusu olan emlakçılar, alıcı ile satıcının adına yapılacak olan tapu devir işlemlerini düzgün bir şekilde yapmak için gerekli olan bir takım evrakları edinme ve düzenleme gibi işlemleri, tapu dairesinde yapılacak olan tapu devir işlemlerini, tapu devrinin sorunsuz bir şekilde yapılması için yatırılması gereken tapu harç işlemlerini ve son olarak ta belediyede yapılacak olan bir takım işlemleri alıcı ve satıcının adına yaparlar.

Bu işlemler sonucunda emlakçı komisyonu talep etme hakkı doğar. Sözü edilen emlakçı komisyonu olarak ödeyeceğiniz bedel, söz konusu satış işlemi yapılan mülkün tapu müdürlüğünde yapılan satış bedeli üstünden yasalar çerçevesinde belirlenmiş olan bir oranla talep edilmektedir. Bahsi mevzuu olan emlakçı komisyonları satış işlemi gerçekleştirilen mülkün satış bedeli üstünden %3 + KDV oranınca hesap edilerek talep edilir. Söz konusu emlakçı komisyonu alıcı ve satıcıdan ayrı ayrı olmak üzere talep edilir. Hesaplamalara KDV dahil değildir.

Emlakçı Alım - Satım Komisyonu Hesaplama
Alınan Evin Değeri Satıcının Ödeyeceği Tutar Alıcının Ödeyeceği Tutar Toplam Komisyon
500.000 TL 15.000 TL 15.000 TL 30.000 TL
400.000 TL 12.000 TL 12.000 TL 24.000 TL
180.000 TL 5.400 TL 5.400 TL 10.800 TL

Emlakçı Kiralama Komisyonu

Konut yahut işyeri gibi mülkiyetlerin emlakçılar aracılığı ile kiralanması halinde yine bir emlakçı komisyonu ödenmesi gerekir. Kiralama için gelen müşteriye mülkü gezdirir, ayrıntıları anlatır ve kira bedeli hakkında da uzlaşma sağlanır ise mülk sahibi ile kiracı buluşturulur. Kira sözleşmesi imzalama aşamasından önce ise söz konusu kira bedelinin bir yıllık toplamı üzerinden %12 + KDV oranında emlakçı komisyonu ödenmektedir. Bu komisyon yalnızca kiracı tarafından bir sefere mahsus olarak ödenmektedir. Hesaplamalara KDV dahil değildir.

Emlakçı Kira Komisyonu Hesaplama
Kira Bedelinin Yıllık Toplamı Ev Sahibinin Ödeyeceği Tutar Kiracının Ödeyeceği Tutar Toplam Komisyon
20.000 TL Yok 2.000 TL 2.000 TL
15.000 TL Yok 1.500 TL 1.500 TL
12.000 TL Yok 1.200 TL 1.200 TL

 

Emlakçı Komisyonu Hesaplama hakkında yorumlar

Bunlarda İlginizi Çekebilir !