Emlakçı Komisyon Bedelleri 2017


Ülkemizde hizmet vermekte olan emlakçılar verdikleri hizmetler neticesinde bir emlakçı komisyonu almaktadır. Bu emlakçı komisyonunun ne kadar olduğuna dair pek çok soru gelmesinin ardından gerekli bir takım araştırmalar neticesinde 2017 yılı içerisinde uygulanacak olan emlakçı komisyon oranlarını sizin için haberimizde hazırladık.

Şimdiye kadar pek çok insan herhangi bir türden mülkiyet alım satım ya da kiralama işlemleri için mutlaka bir emlakçı ya da emlak danışmaları ile münasebet içine girmişlerdir. Evinizi satmak istiyorsanız bir emlakçı ile anlaşmaya vararak mülkiyetinizi satılığa çıkarabilir ya da mülkiyetinizi kiralamak amacı ile ilan verdirebilirsiniz. Bu ilan verilmesinin neticesinde ev ya da işyeri için gelen müşteriler emlakçı tarafınca mekâna getirilir ve mülkiyet tanıtılır teknik özelliklerinden bahsedilir.

Emlakçı Komisyon Bedelleri 2017

Bu görüşme ve mülkiyeti tanıtma işleminin ardından alıcının mülkiyeti satın alma yönünde karar vermesi ile birlikte evin satış bedeli noktasında emlakçı ile alıcı arasında bir pazarlık olur ve anlaşma sağlandıktan sonra evin satış işlemlerinin gerçekleştirilmesi için tapu devir işlemlerine başlanmaktadır. Söz konusu olan emlakçıların bilgi ve iş bilir olmaları bu noktada devreye girecektir. Emlakçılar ev sahibinin adına gerekli olan tapu devir işlemi için evrakları tedarik ederek düzenler ve alıcı olan kişinin de tapu devir işlemleri için gerekli görülen evrakları temin etmesi sağlanır.

Ardından ise ev sahibinden aldığı vekâletname ve alıcı olan şahısla birlikte önceden almış oldukları bağlı oldukları tapu müdürlüklerine giden emlakçılar belirtilen evrakları teslim ederek tapu devir işleminin başlamasını sağlar. Tapu devir işleminin başlamasının ardından ön başvuru aşamasının onayı beklenir ve onay gelmesinin ardından tapu devir işlemleri ile alakalı olan tapu harcına dair bilgiler alıcının ve satıcının telefonlarına mesaj yoluyla iletilir. Bu bilgiler doğrultusunda bahsedilen tapu harcı eksiksiz bir şekilde yatırılır ve tapu devir işlemleri devam ederek tamamlanır. Bu şekilde evin satışı gerçekleşmiş olur.

Bu meşakkatli işlemlerde emlakçının büyük katkılarından dolayı bir hizmet bedeli yani emlakçı komisyonu verilmesi gerekiyor. Söz konusu olan emlakçı komisyonlar ise 2017 yılı içerisinde alım ve satım işlemlerinde yüzde 2 + KDV şeklinde tahsil edilmektedir. Bu emlakçı komisyonları alıcı ve satıcıdan ayrı ayrı olarak alınmaktadır ancak satıcılar ile emlakçılar ilk başta anlaşma yapar ve bu sayede teorik olarak satıcılar emlakçı komisyonu ödememiş olurlar.

Emlakçı Komisyon Bedelleri 2017 hakkında yorumlar

Bunlarda İlginizi Çekebilir !