Emlakçı Kira Komisyon Bedeli 2017


Hayatımızın farklı evrelerinde konut alımı satımı ya da kiralaması için emlakçılar ile işbirliği içerisinde bu işlemleri gerçekleştiririz. Emlakçılar alım – satım ve kiralama işlemleri için alıcı satıcı ya da kiracıdan emlakçı komisyon bedeli talebinde bulunmaktadır. Bu bedeller yıllar içerisinde değişkenlik gösterebilir. İşte 2017 yılı emlakçı kira komisyon bedeli…

Dünyanın hemen hemen her ülkesinde ev kiralamak, evi satmak ya da ev kiralama amacı ile insanlar emlakçılar ile çalışmaktadır. Söz konusu olan emlakçılar, bir taşınmaz mülkiyeti, ilgili mülkün sahibinin talepleri doğrultusunda satışa çıkarabilir ya da kiralamak amacı ile ilan verebilir. Söz konusu olan satış işlemi için emlakçıların yolunu tutan alıcılar ile gerekli olan bir takım hususlar konuşulur ve emlakçı bu görüşmeyi mülk sahibi adına gerçekleştirmiş olur. İlgili konut alıcısı söz konusu olan mülkiyete götürülmek sureti ile ev tanıtılır ve hakkındaki bilgiler alıcı ile paylaşılır.

Emlakçı Kira Komisyon Bedeli 2017

Bu noktadan sonra eğer alıcı, söz konusu mülkü satın almak hususunda net bir karara varır ise emlakçı ile mülkün fiyatı konusunda anlaşmaya varmak için bir pazarlık gerçekleşir. Söz konusu olan pazarlığın ardından ise sıra söz konusu mülkün satış işlemlerini gerçekleştirmeye gelir. İlgili emlakçı, mülk sahibi adına tapu devir işlemlerini gerçekleştirebilmek için bir takım koşulları yerine getirerek devir işlemi için gerekli olan evrakları en kısa sürede temin eder.

Alıcı olan şahıs ta kendisinin hazırlaması gereken evrakları temin etmesinin ardından bağlı bulunulan tapu dairesine gidilmek sureti ile ilgili tapu devir işlemleri başlatılmaktadır. Söz konusu tapu devir işlemlerinin sorunsuz olarak gerçekleştirilebilmesi için gerekli olan tapu harcı bedeli ilgili yerlere yatırılır.

Söz konusu olan harç yatıma işleminin ardından ise tapu devir işlemleri sorunsuz bir şekilde devam ederek evin satış işlemi yani tapu devir işlemi tamamlanmış olur. Bu bahsettiğimiz müşteri bulma tapu devri için gerekli olan evrakların temini ve tapu devir işlemleri gibi aşamaları emlakçı gerçekleştirdiği için bir hizmet bedeli talep etmektedir. Bu durumda emlakçı satıcıdan ve alıcıdan ayrı ayrı olmak üzere yüzde 3 + KDV oranında bir komisyon talep etmektedir.

Bunun yanı sıra kiralama işlemlerinde de mülkiyeti kiralamış olan kişiden bir seferliğine, imzalanan sözleşme süresinin ne kadar olduğuna bakılmaksızın, 1 yıllık kira bedeli toplamının yüzde 12’si + KDV şeklinde bir komisyon talep etmektedir. Bunu bir örnek ile açıklamak gerekirse, aylık kira 200 TL ise yıllık kira bedeli toplamı 12000 TL şeklindedir. 12000 TL’nin yüzde 12’si ise 1440 TL’ye tekabül eder. Yani 1440 TL + KDV komisyon ödersiniz.

Emlakçı Kira Komisyon Bedeli 2017 hakkında yorumlar

Bunlarda İlginizi Çekebilir !