Emlak Vergisini Ödemeyenlere Ceza Geliyor


Ülkemizde uygulanmakta olan vergilerden biri olan emlak vergisi, arsa arazi, mesken ve bina türü taşınmaz mülkiyetlerin sahiplerinden her yıl içerisinde iki taksit şeklinde tahsil edilmektedir. Söz konusu olan emlak vergisi oranları ve emlak vergisinin ödenmemesi halinde uygulanacak olan ceza haberimizde yer almaktadır…

Pek çok kişinin bildiği gibi ülkemiz sınırları içerisinde yer alan bölgelerdeki bina, arsa ve araziler için yıllık olarak emlak vergisi tahsil edilmektedir. Söz konusu emlak vergisi mükellefi olma durumu, yapının ya da arazinin sahibi olan şahıs ya da varsa intifa hakkı sahibi eğer her iki kişi de yoksa bina ya da arazi üzerinde sahip durumunda olan kişiler emlak vergisi mükellefi olurlar.

Emlak Vergisini Ödemeyenlere Ceza Geliyor

Bahsetmiş olduğumuz emlak vergisi, 1319 sayılı kanun dâhilinde ön görülen şekilde yalnızca taşınmaz gayrimenkuller için geçerli olmaktadır ve bahsi mevzuu olan taşınmaz gayrimenkullerin tapu sahipleri tarafınca ödenmesi gerekmektedir. Bahsetmekte olduğumuz emlak vergisi belirli oranlarda tahsil edilmektedir. Konut arazi ve arsalardan farklı oranlarda emlak vergisi temin edilirken diğer yandan ise mülkiyetin bulunduğu il eğer büyükşehirse farklı bir vergilendirme oranına tabii olacaklardır.

Konut işyeri, arsa ve arazi gibi gayrimenkullerin sahiplerinin her yıl içerisinde ödemek durumunda kaldıkları emlak vergisinde, vergiye konu olan mülkiyetin birden fazla sahibinin olması durumunda ödemeler bu noktada mülkiyetin türüne göre farklılıklar gösterebilmektedir. Emlak vergilerinin oranlarından bahsetmek gerekirse, büyükşehir sınıfında olan illerde yer alan taşınmaz mülkiyetlerin emlak vergileri normal şehirlere göre yüzde 100 oranında daha fazla olarak tahsil edilmektedir.

Emlak Vergisi Oranları

Normalde emlak vergisi oranları şu şekildedir;

Büyükşehirlerde ki emlak vergisi oranları şu şekildedir;

Emlak Vergisini Ödemeyene Ceza

Her yıl iki taksit olarak tahsil edilen emlak vergisi ödemelerinin yapılmaması ve gecikmesi durumlarında emlak vergisi gecikme cezası uygulanmaktadır. Bahsetmekte olduğumuz emlak vergisi gecikme cezalarının ne oranda uygulanacağına da değinmek gerekirse, vergi ödemesinin geçtiği her ay için yüzde 1.40 oranında uygulanacaktır. Emlak vergisi beyannamesi vermeyen kişilerin tespit edilmesi halinde ise ödenmeyen süre içindeki tutar ve cezai uygulama toplanarak mülk sahibinden tahsil edilmektedir.

Emlak Vergisini Ödemeyenlere Ceza Geliyor hakkında yorumlar

Bunlarda İlginizi Çekebilir !