Emlak Vergisini Kim Öder?


Her yıl içerisinde iki taksit şeklinde ödemek zorunda olduğumuz emlak vergisinin hangi durumlarda ödendiğini ve emlak vergisi mükellefinin kiracı mı yoksa mülk sahibi mi olduğu konusunda pek çok soru kiracılar tarafından sorulmaktadır. Söz konusu emlak vergisinin ne olduğunu ve emlak vergisinin kimin tarafından ödendiğine dair ayrıntılar haberimizde yer almaktadır.

Hayatımızın hemen hemen her alanında küçük ölçekte ya da büyük ölçekte vergiler uygulanmaktadır. Bu vergilerden biri ise emlak vergisidir. Söz konusu olan emlak vergisinin kimin tarafından ödeneceği konusu mülkiyet sahiplerinden çok kiracıların kafasında olan bir sorudur. Bildiğiniz gibi, arazi, konut ve arsa gibi bazı mülkler için söz konusu mülkiyetin bağlı olduğu belediye tarafınca belirlenmiş olan rayiç bedele göre taşınmaz türü mülklerin üstünden hesaplanan emlak vergisi, her geçen yıl içerisinde düzenli bir şekilde iki ayrı taksit halinde ödenmesi gerekmektedir.

Emlak Vergisini Kim Öder?

Daha önceden satın alınmış olan mülkler için, söz konusu mülk sahiplerinin herhangi bir beyanda bulunmasına gerek olmamaktadır. Ancak yeni satın alınmış olan ve devir işlemlerinin gerçekleştiği mülkler için, söz konusu olan tapu devir işlemlerinin yapıldığı günden itibaren en geç bir yıl içinde mülkiyet devir durumunun ilgili birimlere ibraz edilmesi gerekmektedir.

Satın alım işleminin yeni gerçekleştiği ve devrinin yeni yapıldığı mülkler için mevcut yıl içerisinde hiçbir şekilde emlak vergisi alınmaz ancak satın alım işleminin gerçekleştiği yılın ardı sıra gelen bütün yıllar boyunca yeniden ibraz durumuna gerek olmadan emlak vergisi ödenmesi gerekir. Söz konusu emlak vergisi konu ile ilgili kurumlar tarafınca hesap edilerek yıl içerisinde iki taksit halinde ödenmektedir.

Konu ile alakalı bir örnek vererek açıklamak gerekirse; örneğin bir mülkiyetin 1 Ocak tarihinde satın alınması durumunda, söz konusu olan emlak vergisi ilgili mülkün eski sahibi tarafından ödenmek zorundadır. Fakat ilgili mülk 31 Aralık tarihinde satın alınmış ise ilgili emlak vergisi söz konusu mülkiyetin yeni sahibi tarafından ödenmek zorundadır.

Emlak Vergisini Kiracı mı Öder?

Bu hususa dair hukuki açıdan yapılacak tanım şu şekildedir. Söz konusu olan kiralama durumu ile ilgili bir takım esasları kapsamı altına alan Borçlar Kanunu kapsamında yer alan hükümler gereğince, konu ile alakalı aksi bir karar verilmediği müddetçe ya da ilgili kanun kapsamında herhangi bir değişiklik yapılmadığı sürece, kiralama süreci içerisindeki mülk ile alakalı vergi ve zorunlu depren sigortası gibi hususlar kiracı tarafından değil mülk sahibi tarafından ödenecektir.

Emlak Vergisini Kim Öder? hakkında yorumlar

Bunlarda İlginizi Çekebilir !