Emlak Vergisi Son Ödeme Tarihi


Ülkemizde taşınmaz gayrimenkul sahiplerinden her yıl içerisinde iki eşit taksit halinde emlak vergisi tahsil edilmektedir. Bu söz konusu olan emlak vergisi, mülkiyet içerisinde kiracının ikamet etmesi durumu halinde de gayrimenkulün sahibi tarafından ödenmek zorundadır. Peki, emlak vergisi ödemeleri ne zaman? Cevabı haberimizde…

Bildiğiniz gibi ülkemizde bazı durumların meydana gelmesi halinde insanlar vergi mükellefi durumuna geliyor. Bu vergi mükellefi olma durumlarından biri ise emlak vergisidir. 2017 yılı içerisinde ev, arsa ve arazi gibi gayrimenkul sahiplerinin ödemek zorunda oldukları emlak vergisinin ödemeleri ise belirli bir tarih aralığında yapılacaktır. Adınıza tescilli olan taşınmaz mülkiyetler var ise yıl içerisinde iki farklı zaman dilimi kapsamında emlak vergisi ödemeniz olacaktır. Bunlardan ilki Mart ayı içerisinde yani bu ay yapılacaktır.

Emlak Vergisi Son Ödeme Tarihi

Günümüzden 20 yıl öncesine kadar dayanan bir geçmişi olan emlak vergisi uygulamasının yıl içerisindeki ilk taksit ödemeleri Mart, Nisan ve Mayıs ayları şeklinde olmaktadır. Söz konusu olan emlak vergisinin ikinci taksit ödemeleri ise 2017 yılının Kasım ayı içerisinde gerçekleştirilecektir. Bahsetmekte olduğumuz emlak vergileri, taşınmaz mülkiyetlerin sahipleri tarafınca her bir taşınmaz mülkiyet için ayrı ayrı olacak şekilde ödenmektedir.

Sahibi olduğunuz taşınmaz mülkiyetin içerisinde bir kiracının ikamet etme durumu olması halinde bu söz edilen emlak vergisini ödemek yine mülkiyet sahibinin görevi olmaktadır. Emlak vergisine konu olan mülkiyet tapu kütüğü üzerinde ne türden kayıtlı ise emlak vergisi ödemesi de ona göre gerçekleştirilmektedir. Yani tapu kütüğü üzerinde arazi şeklinde kayıtlı ise arazilerin emlak vergisi oranlarına göre ödeyeceğiniz vergi tahsil edilmektedir.

Üst kısımda bahsi geçen emlak vergisinin ödemeleri, sahip olduğunuz taşınmaz mülkiyetin bağlı olduğu belediyenin ilgili birimleri aracılığı ile gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra farklı bir il sınırları içerisinde yer alan taşınmaz mülkiyetlerin emlak vergilerini ise PTT havale yolu ile ya da belediyenin banka hesabına emlak vergisi mükellef numaranız aracılığı ile emlak vergisini ödeyebilirsiniz.

Ancak bu ödeme seçeneklerinin yanı sıra son dönemler içerisinde e-belediye sistemini kullanmaya başlayan belediyelerin web siteleri aracılığı ile emlak vergisi ödemelerinizi kolay ve hızlı bir şekilde yapabilmeniz mümkün kılınmıştır. Bu yolu kullanarak emlak verginizi ödemek istemeniz halinde kredi kartı ile işlem yapacağınızdan ötürü bankaların sunduğu taksit seçeneklerinden de faydalanarak rahat bir şekilde mevcut emlak vergilerinizi ödeyebilirsiniz.

Emlak Vergisi Son Ödeme Tarihi hakkında yorumlar

Bunlarda İlginizi Çekebilir !