Emlak Vergisi Nereye Ödenir?


Pek çoğumuzun haberdar olduğu emlak vergisi hakkında bilinmeyen pek çok husus vardır. Bu merak edilen ve bilinmeyen tüm noktaları sizler için ayrıntılı olarak araştırarak haberimizde bir araya getirdik. Emlak vergisinin nasıl ve nereye ödeneceğine dair detaylar da haberimizin içerisinde yer almaktadır…

Ülkemizde vatandaşlardan farklı türlerde vergiler tahsil edilmektedir. Bu vergilerden biri de emlak vergisidir. Söz konusu olan emlak vergisi konut (işyeri) ve arsa (arazi) şeklinde iki ayrı dalda tahsil edilmektedir. Bahsedilmekte olan emlak vergisi beyana dayalı bir vergi türü olduğundan ötürü emlak vergisi beyannamesi verilmesi gerekmektedir. Az önce söz ettiğimiz emlak vergisi beyannamesi ayrı ayrı olan her gayrimenkul için her biri diğerinden ayrı olacak şekilde form doldurulması sureti ile bağlı olduğunuz belediyenin ilgili birimlerine beyan etmeniz gerekmektedir.

Emlak Vergisi Nereye Ödenir?

Hazır konusu açılmışken şunları da belirtmek gerekirse söz konusu olan emlak vergisi beyannamesi verebilmek için ilk önce gayrimenkule ait olan tapu fotokopisi, nüfus cüzdanı fotokopisi, binaya dair yapı kullanma izninin fotokopisi, beyannameyi veren kişinin mevcut ikametgâh adresi ve son olarak ta vergi numarası gibi bir kısım evrakların temin edilmesi gereklidir. Diğer yandan ise üst kısımda temel olarak bilgi verdiğimiz emlak vergisinin geç ödenmesi ya da hiç ödenmemesi halinde cezai işlem uygulanmaktadır.

Uygulanacak olan cezai işlemin ne olduğuna da değinmek gerekirse, emlak vergisinin üstüne gecikme oranı kadar 1,9 olarak yansıtılmak sureti ile faiz uygulanır ve bu uygulanacak faiz günlük olarak işlemektedir. Diğer yandan ise emlak vergisi mükellefi olan kişinin ölümü neticesinde vefat eden kişinin yasal mirasçıları bu emlak vergisini ödemek ile mükellef olurlar. Emlak vergisi ödemesine konu olan gayrimenkul hisse payı şeklinde ortaklık bir mal ise her ortak mülkiyet üzerindeki hissesi oranınca emlak vergisi ödemektedir.

Emlak Vergisi Nereye Ödenir?

Söz konusu olan emlak vergileri bağlı olduğunuz belediyeye ödenmektedir. Eğer yaşadığınız şehirden başka bir ilde gayrimenkul sahibi iseniz PTT havalesi ya da belediyelerin banka hesaplarına emlak vergisi mükellef numaranız ile söz konusu olan emlak verginizi ödeyebilirsiniz. Diğer yandan ise son dönemlerde yaygınlaşan e-belediye uygulaması aracılığı ile internet üzerinden kredi kartınız aracılığı ile emlak vergisi ödeme işleminizi rahat bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Emlak Vergisi Nereye Ödenir? hakkında yorumlar

Bunlarda İlginizi Çekebilir !