Devremülk Nedir?


Devremülk nedir? Devremülk alırken nelere dikkat edilmeli? Devremülk tapusu nasıl alınır? Devremülk hakkı nasıl kullanılır? Devremülk değişim sistemi nedir gibi pek çok sorunuzun ayrıntılı olarak cevaplarını sizler için hazırladık.

Devremülk Nedir?

Son dönemlerde sıklıkla duymaya başladığımız devremülkile ilgili sorularınızın cevabı için bir takım araştırmalar yaptık. Devremülk dediğimiz olay, bir şahsın kendisi tarafından belirlenen tarihler arasında yılın 15 günlük ya da daha da uzatılabilir bir döneminde satın alınan mülkü ifade etmektedir.

Bu tanımı biraz daha açık bir şekilde ifade etmek gerekir ise, bir kişi devremülkü satın alarak, ömrü boyunca kendisinin belirlediği tarihler arasında herhangi bir ekstra ücret ödemeden tatil yapma ve kafanızı dinlemek gibi imkanlara erişmiş oluyorsunuz. Bir diğer yandan bakılacak olursa sahip olduğunuz devremülkü satma hakkına sahipsiniz ve bunun yanı sıra istediğiniz zaman gitmediğiniz dönemler içerisinde mülkiyeti kullanma hakkınızı istediğiniz taktirde kiraya verebilirsiniz. Bu açıklamalar sonucunda devremülk nedir sorusunun cevabını gerektiği şekilde izah etmiş bulunuyoruz.

Devremülk Nedir?

Devremülk Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Devremülk alım işlemleriniz sırasında herhangi bir zararla karşılaşmamanız için devremülk alırken dikkat etmeniz gereken hususlar konusunu maddeler halinde sıraladık.

Peki bu konuda yeterince düşündünüz ve devremülk satın alma işlemini gerçekleştireceksiniz ancak devremülk tapusu nasıl alınır diye mi merak ediyorsunuz. İşte sizin için bu konuyu da açıkladık.

Devremülk Tapusu Nasıl Alınır?

Şimdi sizin bu sorunsalınız haline gelmiş olan devremülk tapusunun nasıl alındığına bakalım. Mesken olarak kullanıma elverişli olan bir bağımsız bölümden, yılın belirli dönemleri içerisinde ve müşterek mülkiyet payına bağlı ve bu doğrultuda yararlanmak üzere devlet tarafından güvence altındadır ve bu güvence ile alınır. Söz konusu devremülk hakkını, bir tür irtifak hakkını da barındıran bir taşınmaz mülkiyet olarak tanımlanabilir.

Söz konusu devremülk üyesi, bahsi geçen devremülk tesisinden tapulu bir şekilde devremülk satın almasına karşın, ilgili tesis yönetiminin bütün üyelere sunmuş olduğu bütün hak ve hizmetlerden yarar sağlayan kişiye denir. Söz konusu devremülk üyesi, kat mülkiyeti sistemine göre yapılanmış, belirli dönemler arasında bölünmüş bir dairenin, yıl içerisinde bulunan 52 haftadan en az 2 haftalık bir kısmına sahip olabilmektedir.

Bu bahsi geçen devremülk sistemi, devremülk tapusu aracılığı ile devlet güvencesi altına alınmaktadır ve haklar korunmaktadır. Bu devremülk tapusu, ilgili devremülkün satın alım işleminin hemen ardından tapu sicil müdürlüğüne tescil işlemi sonucu alınmış oluyor.

Bahsettiğimiz devremülk tarzı yapılar, diğer taşınmaz mülkiyetler gibi süresiz tapu şeklindedir. Bu ilgili mülkiyet hakkı, devremülk sahibi olan üyenin, dairesinin belirli tarihler arasında kullanılması hakkını doğurmaktadır. Söz konusu devremülk üyesinin mülkiyetin bulunduğu tesis içerisinde yer alan diğer bölüm ve alanları üzerinde yasal olarak herhangi bir hakkı bulunmamaktadır.

Ancak tesis yönetiminin belirlediği aktiviteleri ücretsiz olarak ya da indirimli olarak kullanma hakkına sahip olabilirler. Ülke çapında yer alan her bir devremülk, her yıl içinde 14 gece ve 15 gündüz şeklinde kullanım hakkına sahiptir ve diğer taşınmaz mülkiyetler gibi süresiz tapu ile sahip olunmaktadır.

Devremülk Hakkı Nasıl Kullanılır?

Bu bahsettiğimiz devremülk miraz yolu ile evlatlarınıza ya da istediğiniz bir şahsa bırakılabilmektedir. İlgili devremülk üyeleri, sahibi bulundukları ilgili devremülkü başka şahısların kullanmasına izin verebilir, kira yoluna gidebilir, istediği taktirde satabilir ya da ticari bir faaliyette ya da kredi çekerken ipotek işlemi için temin olarak gösterebilir. Fakat bu gibi işlemleri yaparken hizmet kalitesinin bozulmaması için işlemleri geçekleştirirken tesis yönetimi ile birlikte hareket edilmesi gerekmektedir.

Günümüz koşullarında değişkenlik gösteren ve gelişmekte olan hayat şartlarında, tatil yapmak için ayıracağımız süre kısıtlı ve belli olduğundan dolayı, tüm yıl boyunca gerek sıkı bir şekilde devam eden iş temposundan, gerekse hayatlarımızı sürdürdüğümüz o stres dolu şehir ortamlarından kaçmak ve güzel bir mola vermek kafamızı dinlemek için dört gözle beklediğimiz tatil dönemleri var ve bu saydığımız etmenlerden ötürü bu tatil dönemlerinden bir hayli ümitli ve beklendi dolu oluyoruz.

Bu bağlamda yılda bir defa gerçekleştirdiğiniz tatilinizde oluşacak en ufak bir sorun bile bütün bir yıl boyunca hayallerinizi süsleyen tatil keyfinizde tadınızı kaçırmak için yeterli olacaktır. Bu hususları göz önünde bulundurarak yılda bir kez olan rüya gibi tatil günlerini riske atmak istemeyen bireyler için güvenilir hizmet kalitesi ile bütün bir aile ile tatilin keyfini sürmek için mükemmel bir tercih ve kalabalık olan ailelerinde öncelikli tercihleri arasında yer alıyor. Bunların yanı sıra bu sistem ile, tatil planı yapmaya fırsatı olmayanlar dahi rahat bir tatil sürüyor.

Devremülk Değişim Sistemi Nedir?

Bu bahsedilen devremülk değişim sistemi, haftalık olarak değişim olanakları sağlayan bir sistemdir. Bu bağlamda, üye olan kişiler, yıl boyunca sahip oldukları günler (haftalar) bir paylaşım havuzu adı verilen sisteme kayıt edilip, havuzda bulunan başka tesislerinde kullanımına olanak sağlamış oluyor.

Bu bahsettiğimiz devremülk değişim sistemi ile bu tür devremülk ya da devretatil gibi mülkiyet sahiplerinin her yıl aynı tesiste tatil yapmalarından ziyade, paylaşım havuzunda yer alan başka tesislerde tatil yapmalarına da olanak sağlamaktadır. Bu gibi devremülk sahipleri farklı bilgelere gidip oraları görüp her yıl istedikleri zamanda tatil ve seyahat etmek isteyebilirler.

Yıllar boyunca bu konu ile ilgili olan bir takım firmalar ve değişim sistemleri hizmet vermektedir. Ancak bu işlemler esnasında değişim gücü, değişim dönemi ya da tesisin konumu gibi bir takım hususlar bu işlem için engel oluşturmaktadır. Bahsi geçen devremülk değişim sistemi aracılığı ile sahibi olduğunuz devremülkünüzü ilgili sisteme kayıt ettirip onay aldıktan sonra, paylaşımda ki pek çok seçenekten size ve ailenize uygun olanını seçip tatilinizin keyfini çıkarmaya başlıyorsunuz.

Bu bahsettiğimiz değişim sistemi için herhangi bir yıllık bazda ya da aylık bazda ödeme yapmadan istediğiniz tesis için değişim bedeli olarak 150 dolar ila 400 dolar arasında değişkenlik gösteren bedeli ödemek koşulu ile istediğiniz zaman diliminde istediğiniz yer ve tesiste kendi hakkınızı kullanabilirsiniz.

Devremülk Nedir? hakkında yorumlar

Bunlarda İlginizi Çekebilir !