Çanakkale Köprüsü Güzergahı Nereden Geçiyor


Ülkemizdeki gelişimin giderek hızlanması ile birlikte inşaat alanında da büyük gelişmeler meydana gelmektedir. Diğer yandan ise devletimizin hayata geçirdiği dev projeler de göz kamaştırıcı bir hal alıyor. Bu dev projelerden biri de Çanakkale 1915 Köprüsü ile otoyol projesidir. Proje ile ilgili detaylar haberimizde yer almaktadır…

Son günlerde gündemde olan ve adından sıkça bahsettiğimiz Çanakkale Köprüsü ve otoyol projesi ile ilgili son gelişmeleri sizler için araştırarak haberimizde bir araya getirdik. Söz konusu olan Çanakkale Köprüsü ile otoyol projesine dair planlama çalışmalarının sonuna gelinirken projenin hayata geçmesi için ihale sürecine girildi. Bahsedilen Çanakkale Köprüsünün geçiş güzergâhından da bahsetmek gerekirse Kınalı – Tekirdağ – Çanakkale – Savaştepe ve son olarak ta Balıkesir üzerinden geçmesi planlanmaktadır. Bu devasa projenin hayata geçirilmesi için ayrılan bütçenin 35 milyar dolar civarında olduğu açıklandı.

Çanakkale Köprüsü Güzergahı Nereden Geçiyor

Diğer yandan ise son zamanlarda büyük projeler için uygulanmakta olan yap – işlet – devret modeli kullanılarak inşa edilecek olan Çanakkale 1915 Köprüsü ile otoyol projesi, köprü kısmını dâhil etmezsek 324 kilometrelik bir uzunluğa sahip olan otoyol çalışmasını barındırırken bu otoyol çalışması için ise 9 milyar 843 milyon TL gibi bir fon ile hayata geçirilecektir.

Çanakkale 1915 Köprüsü Geçiş Ücretleri

Henüz planlama aşamasının sonuna gelinmiş ve hemen ihale sürecine girilmişken söz konusu olan Çanakkale 1925 Köprüsünün geçiş ücretleri ile ilgili açıklamayı Başbakan Binali Yıldırım yaptı. Başbakan Binali Yıldırım “Çanakkale 1915 Köprüsünden geçmek için 15 Euro + KDV şeklinde bir ücret ödenecek. Söz konusu olan dev projenin çalışmalarının 2023 tarihine kadar bitirilerek hizmete açılması planlanmaktadır.” şeklinde ifade etti.

Diğer yandan ise otoyol çalışmasına dair bilgiler vermek gerekirse yapılacak olan otoyolun sağ ve sol kısmında bulunan 100’er metrelik alan için bir koruma bandı içerisinde alınarak kamulaştırılması planlanmaktadır. Diğer yandan ise inşa edilecek projenin tanıtım dosyasında yer alan ibarelere bakılarak 4 milyar 518 milyon metrekarelik tarım alanı, 1 milyar 762 milyon metrekarelik ormanlık alan ve son olarak ta 91 milyon metrekarelik mera alanı üst kısımda bahsettiğimiz kamulaştırma uygulamasının çerçevesi içerisinde kalıyor.

Hayata geçirilecek olan dev proje ile ilgili gerekli çalışmalar 18 Mart tarihi ile başlatılması planlanırken bahsetmiş olduğumuz proje kapsamında 31 adet viyadük, 5 adet tünel, 30 adet köprülü kavşak ve son olarak ta 143 adet alt ve üst geçit inşaatı gerçekleştirilecektir.

Çanakkale Köprüsü Güzergahı Nereden Geçiyor hakkında yorumlar

Bunlarda İlginizi Çekebilir !