Boşanmada Mal Paylaşımı Nasıl Olur?


Son dönemler içerisinde ülkemizde ve dünyada artış gösteren boşanma davalarında tarafların mal paylaşımı konusu genellikle sorun olmaktadır. Aslen bakıldığında pek çok kişi bu haktan haberdar değildir. Söz konusu olan mal paylaşımının gerçekleşmesi taraflar arasında seçilen mal rejimine bağlıdır. Konu ile ilgili ayrıntılar haberimizde yer almaktadır…

Son dönemler içerisinde evliliklerin son bulması yani boşanma olayları artmaktadır. Söz konusu olan boşanmanın hukuki sonuçlarından biri de mal paylaşımının olmasıdır. Bahsettiğimiz evlilik durumunda eşler aile bağları ve ortak duygular ile kararlar alarak hareket etmekle birlikte ekonomik anlamda da ortak hareket etmektedir. Her iki taraf arasında olan bu ekonomik ortaklık durumu da boşanma durumu ile sona ermektedir. Boşanma süreci içerisinde mal paylaşımı gerçekleşirken her iki taraf arasında olan ortaklığın niteliği, boşanma davalarının ve mal paylaşımı davalarına konu olmaktadır. Yani tarafların tabii oldukları yasal mal rejimi çerçevesinde boşanma süreci içerisinde mal paylaşımı gerçekleştirilmektedir.

Boşanmada Mal Paylaşımı Nasıl Olur?

4721 sayılı medeni kanın kapsamında, eşler arasında olan ekonomik ortaklıklar dört farklı mal rejimi başlığı halinde belirtilmektedir. Yani, boşanma süreci içerisinde mal paylaşımı gerçekleşirken edinilmiş mallara katılma rejimi, mal ayrılığı rejimi, paylaşmalı mal ayrılığı rejimi ve son olarak ta mal ayrılığı rejimi şeklinde ifade edebiliriz. Evlilik müessesesinin kurulması esnasında eşler hangi mal rejimini seçmişler ise o doğrultuda mal paylaşımı gerçekleşmektedir.

Taraflar evlendikleri sırada üst kısımda belirtmiş olduğumuz dört farklı mal rejiminden birini seçebilir ya da kendi aralarında bir mal rejimi sözleşmesi düzenleyebilme hakkına sahipleridir. Söz konusu çiftler evlendikleri sırada ya da evlendikten kısa bir süre sonra bir mal rejimi seçebiliyorlar. Diğer yandan ise mal rejimi sözleşmesi her iki tarafın imzası neticesinde kurulmaktadır. İlgili kanunlar kapsamında belirtilen hususlar çerçevesinde düzenlenen mal rejimi sözleşmeli geçerli olacaktır.

Söz konusu olan mal rejimi sözleşmesi yazılı olarak ve noter tarafından onaylanmış şekilde olabileceği gibi noter tarafınca düzenlenmiş mal rejimi sözleşmesi de geçerli olacaktır. Boşanma davalarında mal paylaşımı, her iki tarafında tabii oldukları mal rejimine göre yapılmaktadır. Eğer eşler anlaşmalı olarak boşanma davası açmak sureti ile evliliklerini karşılıklı olarak uzlaşma yolu ile sonlandırırlar ise mal paylaşımı mahkemeye sunulacak olan boşanma protokolünün içerisinde yer alan şekilde uygulanmaktadır. Ancak çekişmeli boşanma davaları olması halinde mal paylaşımına dair bir anlaşmazlığın meydana gelmesi durumunda davanın sonuçlanmasının ardından mal paylaşımı davası açılması gerekmektedir.

Boşanmada Mal Paylaşımı Nasıl Olur? hakkında yorumlar

Bunlarda İlginizi Çekebilir !