Arsanın Ne Kadarına Bina Yapılır?


Ülkemizde yeni inşa edilecek olan binalar için uygulanmakta olan imar yönetmeliği kapsamındaki yükümlülükler çerçevesinde inşaat çalışmalarının yürütülmesi zorunludur. Bu kapsamda yapı inşaat alanları, bir yapının ilgili arsa üstünde ne kadarlık bir alan kaplaması gerektiğini göstermektedir. Peki, bir arsanın ne kadarına bina yapılabilir? Cevabı haberimizde…

Ülkemizde kendi evini inşa etmek isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken önemli bir nokta vardır. Bu önemli nokta ise arsanın ne kadarına ev yapılabilir olduğudur. İnşaat çalışmaları ilgili imar durumuna ilişkin kısıtlamalar çerçevesinde yürütülmek zorundadır. Bu kapsamda yapı inşaat alanı, bir binanın ilgili arsa üzerinde toplam olarak ne kadarlık bir alan kaplaması gerektiğini belirtmektedir. Bu kapsamda inşa edilen binaların taban alanının yüksek olması halinde kat sayısı azalmaktadır ancak tabak alanının küçülmesi halinde ise binanın kat sayısında artış olacaktır.

Arsanın Ne Kadarına Bina Yapılır?

Ancak arsanın konumu, taban alanının belirlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu durumu açıklamak gerekirse eğer ilgili yapı dükkân olacak şekilde tasarlanacak ise ilgili yapının taban alanının yüksek olması çok daha iyi sonuçlar verecektir. Ancak dükkân olma potansiyeli yok ise ilgili yapının taban genişliğinin normalden daha büyük olması ekonomik açıdan iyi sonuçlar vermez.

Bazı yapı projelerinde taban alanı ön yan ve arka bahçe kısımlarından belirli oranlarda kısılmak sureti ile hesaplanmaktadır. Yani ön bahçeden 5 metre, komşulardan 3 metre ve son olarak ta arka ısımdan 3 metre olacak şekilde kısılması sureti ile geriye kalan kısımda taban oturum alanı sağlanmaktadır. Bu durum plan üzerinden yazan duruma göre değişkenlik gösterebilir.

Arsa alanının imar planı üzerinde belirtilmiş olan 0.10 – 0.15 – 0.40 – 0.50 – 0.60 – 0.80 aralığında değişkenlik gösteren değerlere sahip TAKS ile çarpılması durumunda bina oturum alanının hesabı yapılmış oluyor.

Diğer yandan ise arsa alanının imar planı üzerinde belirtilmiş olan 0.20 – 0.30 – 0.40 – 1.0 – 1.5 – 2.0 – 2.07 – 2.5 – 3.0 aralığında değişkenlik gösteren değerlere sahip olan KAKS ile çarpılması halinde binanın toplam kapalı alanını belirlemiş oluruz.

TAKS’ın en düşük seviyede uygulanması durumunu ele alacak olursak, 1.000 metrekare x 0.20 TAKS = 200 metrekare şeklinde sonuç elde edilir. Yani bu hesaplama neticesinde 200 metrekarelik tabam oturum alanı ile 6,5 katlı bina yapılabileceği sonucuna ulaşılır. Diğer yandan ise TAKS’ın en üst seviyede uygulanması durumuna değinecek olursak, 1.000 metrekare x 0.40 TAKS = 400 metrekare şeklindedir. Yani 400 metrekarelik oturum alanına sahip olan 3,5 katlı bir binanın inşa edilebileceği anlamına geliyor.

Arsanın Ne Kadarına Bina Yapılır? hakkında yorumlar

Bunlarda İlginizi Çekebilir !