3 Soruda Kira Gelir Beyannamesi


Bir konut ya da işyeri sahibiyseniz ve bu gayrimenkullerinizi kiraya vererek belirli bir oranda kira geliri elde ederseniz kira gelir vergisi mükellefi durumuna gelirsiniz. Ancak bu vergi türü beyana dayalıdır bu sebepten ötürü kira gelir beyannamesi verilmelidir. Konu ile ilgili ayrıntılar haberimizde ayrıntılı olarak yer almaktadır…

Ülkemizde bilindiği gibi vatandaşlardan bazı hallerin meydana gelmesi durumunda bir takım vergiler alınmaktadır. Ancak bu vergilerden bir kısmı beyana dayalı vergilerdir. Bu beyana dayalı olan vergilerden birisi de gelir vergisidir. Bu gelir vergisi, sahibi olduğunuz bir gayrimenkulü kiraya vermeniz halinde elde edeceğiniz kira geliri için ödemeniz gereken bir vergidir.

3 Soruda kira Gelir Beyannamesi

Söz konusu olan kira gelir durumunun beyan edilmesi zorunludur ancak bazı insanlar gelir vergisini ödememek için kira gelir beyannamesi vermemektedir. Ancak bu durumun ilerleyen dönemler içerisinde tespit edilmesi halinde cezai işlem uygulanmaktadır. Diğer yandan ise bazı konut sahibi kişiler ise yapmış olduğu indirimler ile gerçekten düşük oranlarda gelir vergisi ödemektedir. Şimdi kira gelir beyannamesini soru cevap şeklinde açıklayalım.

Kira Gelir Beyannamesi En Son Ne Zaman Verilir?

Bahsedilmekte olan kira gelir beyannamesi, ilgili mükelleflerin 1 Ocak – 31 Aralık 2016 tarihlerinin arasında beyan edilmesi gereken mülkiyet sermaye iradı geliri için 1 Mart – 25 Mart 2017 tarihleri arasında beyanname verilmelidir.

Vergi Dairesine Gitmeden Beyanname Verilebilir mi?

Günümüz teknolojisinin gelişmiş olmasının sağladığı avantajlardan biri de, kira gelir beyannamesini yetkililer tarafınca hazırlanmış olan kira beyanname sistemi adı altındaki portal aracılığı ile internet ortamında yapılabiliyor. Bahsetmiş olduğumuz sisteme internet vergi dairesi şifresi ile (bahsettiğimiz internet vergi dairesi şifreniz yok ise bağlı olduğunuz vergi dairesine başvuru yaparak ücretsiz olarak temin edebilirsiniz) ya da şahıslara özel olarak hazırlanan ve sorulan bir takım güvenlik sorularına cevap vermek sureti ile sisteme giriş yaparak işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Kira Gelir Vergisinden İndirilecek Giderler Nasıl Hesaplanır?

Bu hususta dikkat edilmesi gerekmektedir ve bu noktada iki farklı yöntem kullanılabilir. İlk yöntem, götürü gider yönetimi isimli yöntemdir. Bir diğer yol ise gerçek gider yönetimi olarak adlandırılan yöntemdir. Eğer gerçek gider yönetimi yolunu seçerseniz kira gelirinden indirilecek olan gider durumlarının belgeleri ile gerekli indirim prosedürlerini uygulayabilirsiniz. Diğer yandan ise götürü gider yönetimi seçeneğini tercih ederseniz kira gelirinden istisnai oran üzerinde düşüş uygulanır ve geriye kalan kısım üzerinden yüzde 25 oranında gider düşüşü uygulanabilir.

3 Soruda Kira Gelir Beyannamesi hakkında yorumlar

Bunlarda İlginizi Çekebilir !